Çözümün Markası Doğdu

 

Adını Nemrut Dağı’ndaki tanrıçadan alan Argande, Doğu’daki kadınlara umut oldu. Argande, bölgedeki 150’den fazla kadını hem iş hem meslek sahibi yaptı.

Çözüm süreciyle Doğu ve Güneydoğu’da başlayan bölgesel kalkınma heyecanını moda markası Argande taçlandırdı. Yıllardır silahların susmadığı bölgede artık Doğulu kadınların tekstil markası konuşuluyor. GAP Bölge Kalkınma İdaresi ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) desteklediği projenin finansmanını İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) sağladı. “Güneydoğu Anadolu’da Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler” projesi kapsamında hayata geçirilen hazır giyim markası Argande ile 150’den fazla kadın para kazanmaya başladı.

50-2

 

00 TL ARASINDA
Nemrut Dağı’ndaki kadın tanrıçadan ismini alan Argande, halen Mudo ve Markafoni’de satılıyor. Proje Koordinatörü Gönül Sulargil, Mehtap Elaidi, Deniz Yeğin, Gamze Saraçoğlu, Simay Bülbül, Alex Akimoğlu, Günseli Türkay, Rojin Aslı Polat ve Hakan Yıldırım gibi Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarının projeye destek verdiğini kaydetti. Sulargil, “Tasarımlarını yüksek fiyatlara vitrine çıkaran bu isimlerin yaptığı elbiseler, 50 ile 200 lira arasında satılıyor” dedi

Haber Linki: SABAH